عکس رنگی رحم با بیهوشی
عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی)

عکس رنگی رحم یا همان هیستروسالپینگوگرافی (HSG)، یکی از روش‌های پزشکی به منظور بررسی لوله‌های رحمی بانوان می‌باشد. این روش از اشعه ایکس برای تصویربرداری استفاده می‌کند. هیستروسالپینگوگرافی تصویری است که پس از عکسبرداری از بافت رحم بانوان به دست می‌آید و باید به پزشک متخصص زنان و زایمان تحویل داده شود. لازمه انجام عکس رنگی رحم بدون درد، استفاده از مواد کنتراست زا است که باید به درون رحم و لوله‌ های رحمی فرد تزریق شود.

عکس رنگی رحم با بیهوشی

عکس رنگی رحم با بیهوشی

عکس رنگی رحم با بیهوشی، فرایندی است که برای اجتناب از ناراحتی و دردی که ممکن است عده‌ ای از بانوان در هنگام فرایند عکسبرداری متوجه آن شوند، مورد استفاده قرار می ‌گیرد. برخی از بیماران از اینکه در حالت بیداری آزمایش فوق را انجام دهند هراس دارند به همین دلیل، برخی از مراکز پزشکی از جمله مرکز طب آزما، در قم این فرانید را در حالت بیهوشی برای فرد انجام می ‌دهد.

عکس رنگی رحم بدون درد معمولا، در حالت بیهوشی فرد انجام می ‌شود؛ یکی از مراکز متبحر و پیشگام در این زمینه مرکز طب آزما می ‌باشد که بیش از ۱۵ سال، در حوزه عکس برداری فعالیت می‌ کند. در این مرکز تا به حال بیش از ۱۵ هزار تصویربرداری از رحم، با روش بیهوشی صورت گرفته است.

باید متذکر شویم که عکس رحم با بیهوشی به گونه ‌ای است که بانوان متوجه درد و ناراحتی‌ های حاصل از عکسبرداری نمی ‌شوند و نسبت به بیهوشی ‌هایی که در اتاق‌های عمل به مراجعه کنندگان اعمال می‌شود، بسیار سبک‌ تر خواهد بود. بیهوشی به کار گرفته شده در این فرایند هیچگونه عارضه‌ ای برای بیمار به همراه نخواهد داشت.

عکس رنگی از رحم، باعث می‌ شود که فرد در طول انجام تصویربرداری، کاملاً با پزشک همکاری کند و از این رو تصویر برداری در مدت زمان کوتاه ‌تر و به صورت دقیق‌ تر انجام شود. زمانی که فرد بیهوش می ‌شود، پزشک می‌ تواند بدون هیچگونه درد و مشکلی بر روی بدن او کارهای لازم را انجام دهد و به نتیجه قابل اطمینان ‌تری دست پیدا کند.

به منظور انجام عکس برداری بهتر است موارد زیر را قبل از انجام تصویربرداری مورد توجه قرار دهید.

قبل از انجام عکس رنگی رحم بدون درد، حتماً استحمام کنید.

تصویربرداری در این روش باید ۷ تا ۱۳ روز پس از شروع عادت ماهیانه در فرد انجام شود و همچنین لازم است که فرد خونریزی نداشته باشد.

مصرف آنتی بیوتیک دو روز قبل از انجام عکس رنگی رحم با بیهوشی باید مدنظر قرار داده شود. به این منظور شما می‌توانید از داروی سفالکسین هر ۶ ساعت و یا از داروی داکسی سیکلین هر ۱۲ ساعت مصرف نمایید. هر مرتبه که از قرص استفاده کردید حتماً دو لیوان آب بنوشید و تا دو ساعت نیز دراز نکشید.

حداقل به مدت ۷ ساعت قبل از انجام عکس برداری با بیهوشی، از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید. البته جویدن آدامس مانعی ندارد.

قبل از انجام عکس رنگی رحم بدون درد، باید داروی مربوط به آن را تهیه بکنید به همین منظور اگر این کار را انجام نداده ‌اید، حتماً تا نیم ساعت قبل ازانجام فرایند، در مرکز حاضر شوید و داروی مورد نظر را تهیه کنید.

هنگامی که در مرکز عکسبرداری حاضر می‌ شوید، از قبل هزینه عکس رنگی رحم با بیهوشی را واریز کنید و فیش آن را به همراه داشته باشید؛ همچنین بهتر است آبمیوه شیرین نیز در کیف خود داشته باشید.

پوشیدن لباس راحت با آستین‌های گشاد باعث می‌شود در حین انجام تصویر برداری راحت ‌تر باشید.

افرادی که می خواهند آزمایش HSG را انجام دهند باید به همراه همسر خود و یا دو خانم غیر باردار که بتوانند به او کمک کنند در مطب حاضر شوند.

دقت کنید که حتماً پس از پاک شدن از عادت ماهیانه باید تصویربرداری را انجام دهید و در این مدت نیز نباید رابطه جنسی داشته باشید.

مراحل عکس رنگی رحم

به منظور انجام این عکس برداری، حتماً در روزهای هفتم تا سیزدهم از روز شروع عادت ماهیانه و به شرط پاکی این کار را انجام دهید. مرکز طب آزما، عکس رنگی رحم با بیهوشی را در روزهای یکشنبه، سه‌شنبه و پنجشنبه انجام می ‌دهد و در هر روز ۱۰ نفر از بانوان می‌توانند این کار را انجام دهند. در ادامه مراحل عکس رنگی رحم را تشریح می ‌کنیم:

 • اولین مرحله‌ ای که در جهت انجام عکس رنگی رحم با بیهوشی به شما توصیه می ‌شود، مطالعه کامل وب سایت به منظور آشنایی با مزایا و محاسن انجام این فرایند می ‌باشد.
 • نکته دومی که به منظور انجام آزمایش HSG باید به آن دقت کنید اطمینان از عدم بارداری است به همین دلیل است که پزشک توصیه می‌کند به محض پاک شدن از عادت ماهیانه این کار انجام شود تا از عدم بارداری فرد مطمئن باشد.
 • پس از پاک شدن عادت ماهیانه و تا زمان معاینه، فرد نباید رابطه جنسی داشته باشد.
 • بیمار باید قبل از انجام معاینات حتماً آنتی بیوتیک مصرف کند و در روز معاینه استحمام کند.
 • تا ۷ ساعت قبل از انجام معاینات مصرف مواد غذایی و مایعات غیر مجاز است.
 • افرادی که سن آن ها بالای ۴۰ سال است باید حتماً قبل از انجام معاینات نوار قلب داشته باشند.
 • زمانی که فرد برای انجام عکس رنگی رحم با بیهوشی با پزشک مشورت می‌ کند باید او را در جریان تمامی بیماری‌های خود قرار دهد.
 • قبل از اینکه فرایند بیهوشی آغاز شود، باید دهان فرد خالی باشد و در صورت جویدن آدامس آن را بیرون بیندازد.
 • ناخن‌های فرد نباید هیچ گونه لاک و پوششی داشته باشند زیرا این کار باعث می‌شود که دستگاه نمایشگر کار قلب به درستی کار نکند.
 • انجام فرایند بیهوشی از طریق تزریق دارو به دست فرد انجام می‌شود و بدون هیچگونه عارضه ‌ای صورت می گیرد و فرد هیچگونه دردی را احساس نخواهد کرد.
 • اگر از شهری به جز قم و تهران برای انجام معاینات به مطب آزما مراجعه می‌کنیم ابتدا نسخه خود را به تلگرام شماره تلفن ۰۹۳۵۳۶۹۲۶۸۵ ارسال کنید پس از آن با تماس با شماره ۰۲۵۳۱۱۹ و داخلی 4 از طرف مطب آزما پذیرش شوید. اگر در نسخه شما هر هرگونه اشکالی وجود دارد نسبت به اصلاح آن اقدام فرمایید.
 • حتماً حداقل به میزان یک ربع قبل از انجام معاینات در مطب حاضر باشید تا بتوانید در این بازه زمانی داروهای خود را تهیه کنید.
 • به منظور تهیه داروها حتماً دفترچه بیمه به همراه داشته باشید در غیر این صورت نسخه آزاد برای شما ثبت خواهد شد. داروهای تجویز شده در داروخانه جنب مطب قابل خریداری هستند.
 • افرادی که از شهری به جز قم برای انجام عکس رنگی رحم با بیهوشی مراجعه می ‌کنند، بهتر از یک شب قبل از انجام معاینه در این شهر اسکان بگیرند تا احیاناً به دلیل سفر طولانی دچار لکه بینی نشده باشند.
 • زمانی که بانوان برای انجام عکس رنگی رحم با بیهوشی روی تخت معاینه و در وضعیت معاینه قرار می‌گیرند، حتماً باید همسر آن ها و یا دو نفر خانم غیر باردار همراه او باشد تا در جابجایی بیمار کمک کند. زیرا پس از بیهوشی بدن بیمار شل می ‌شود و پاهای او می‌افتد.

طریقه گرفتن نوبت برای عکس رنگی رحم

در صورتی که مطب آزما را به منظور انجام فرایند عکس برداری از رحم با بیهوشی انتخاب کرده‌ اید، پس از واریز کردن هزینه عکس رنگی رحم با بیهوشی، در ساعت ۴ تا ۸ بعد از ظهر با شماره تلفن ۰۹۱۲۷۴۷۹۷۵۶ تماس حاصل فرمایید تا نوبت دهی برای شما انجام شود. دقت کنید که روز اعلام شده برای انجام هیستروسالپینگوگرافی، قطعی می ‌باشد و تنها در زمانی که شرایط خاصی به وجود بیاید، تغییر نوبت حضور شما از طرف مطب به شما اعلام خواهد شد. روز تعیین شده برای مراجعه ثابت است اما، ممکن است ساعت دقیق معاینه شما از یک ربع تا یک ساعت طول بکشد زیرا، این زمان تقریبی بوده و با توجه به مدت زمانی که معاینه سایر بیماران به طول خواهد انجامید، ممکن است تغییر داشته باشد. معمولا فاصله  ویزیت و معاینه هر بیمار ۲۰ دقیقه طول می‌ کشد اما، اگر معاینه بیماری طولانی‌ تر شود بقیه معاینات نیز با تاخیر همراه خواهند بود.

برای انجام عکس رنگی رحم با بیهوشی به کجا مراجعه کنیم؟

برای مراجعه به مطب آزما حتماً از صفحه تماس با ما آدرس دقیق و کروکی مطب را یادداشت کنید.

آدرس دقیق برای افرادی که از تهران به قم می‌آیند بدین صورت است:

 • بعد از عوارضی قم
 • دومین خروجی نرسیده به پل روی اتوبان
 • به طرف مرکز شهر
 • از سمت راست از مسیر خارج شوید و به میدان چند سطح ۷۲ تن خواهید رسید.
 • ۲۷۰ درجه به سمت چپ گردش کنید و وارد کمربندی کاشان جمکران شوید.
 • ۸۰۰ متر به صورت مستقیم ادامه مسیر دهید تا زمانی که ساختمان استانداری قم را در سمت راست خود ببینید.
 • از خروجی جلوی ساختمان استانداری خارج شوید.
 • پس از گذر به میزان ۷۰۰ متر و عبور از دو میدان ساختمان، مرکز طب آزما در سمت راست شما مشخص می‌شود.
 • خیابان خاکفرج بین کوچه ۶۳ و ۶۵ محل دقیق مطب آزما می باشد.

افرادی که از مسیر سلفچگان وارد قم می ‌شوند:

 • به سمت مرکز شهر حرکت کنند.
 • تقریبا ۴۰۰ متر بعد از حرم حضرت معصومه و میدان مطهری مرکز در سمت چپ آنها قابل مشاهده است.

پس از اینکه انجام فرایند عکسبرداری رحم با بیهوشی انجام شد و به هوشیاری کامل رسیدید حتماً مقداری آبمیوه بنوشید و سپس در کنار همراه خود از مرکز خارج شوید.

افرادی که پس از انجام HSG باید به شهر خود بازگردند حداقل به میزان یک ساعت این کار را به تعویق بیندازند تا پس از اطمینان از هرگونه مشکلی مانند خونریزی و یا درد که البته به ندرت اتفاق می‌افتد از شهر خارج شوند.

از افراد مراجعه کننده خواهشمندیم به منظور ارائه خدمات بهتر توسط مطب آزما حتماً برگه نظرسنجی را پر کنند و در اختیار مسئول پذیرش قرار دهند. مطب تلاش می‌کند تا نتیجه تصویربرداری عکس رنگی رحم بدون درد در همان روز معاینه به افرادی که از شهرهای دیگر تشریف می‌آورند تحویل دهد اما، در صورتی که این امر میسر نشود، عکس از طریق پست یا فکس ارسال خواهد شد.

انجام فرایند عکسبرداری و بیهوشی توسط متخصص بیهوشی انجام خواهد شد. در این فرایند یک کارشناس خانم بیهوشی بالای سر بیمار می ‌ایستد و همسر بیمار نیز در کنار او قرار می‌گیرد تا مراقب وی باشد. دقت کنید که در این فرایند بیمار پوشیده است و کل پروسه توسط کارشناس خانم انجام می‌شود.

سوالات متداول

عکس رنگی رحم درد دارد؟

اگر می‌خواهید اطلاعات دقیق‌ تری نسبت به عکس رنگی رحم داشته باشید باید بدانید که این فرایند شبیه به معاینه زنان است به همین دلیل برخی از بانوان ممکن است هیچگونه دردی احساس نکنند و در برخی از بانوان نیز احساس درد اندکی وجود داشته باشد.

آناتومی و فرم طبیعی بدن زن، به خصوص لگن او و اندام تناسلی، آستانه تحمل درد و … مواردی هستند که میزان درد و ناراحتی در بانوان را مشخص می‌ کنند.

اگر تا کنون معاینات زنانه را انجام داده ‌اید باید بدانید که این فرایند نیز شبیه به همان‌ها خواهد بود و اگر در انجام معاینات زنانه با مشکل مواجه هستید عکسبرداری راحتی نخواهید داشت. مرکز طب آزما با توجه به تجربه خود در زمینه انجام عکس رنگی از رحم به این نتیجه رسیده است که انجام یک بیهوشی ساده به بیمار کمک می‌ کند تا فرایند معاینه راحت‌ تری داشته باشد و پزشک نیز بتواند به نتیجه دقیق ‌تر و قابل اطمینانی دست پیدا کند.

استفاده از هیستروسالپینگوگرافی چه زمانی برای تشخیص اختلالات استفاده می‌شود؟

انجام آزمایش هیستروسالپینگوگرافی معمولاً به بانوانی توصیه می شود که مشکل ناباروری دارند و یا در مسائل مربوط به حاملگی خود با مشکل مواجه شده ‌اند. HSG، به بیمار کمک می‌ کند تا اختلالاتی که در رحم و یا لوله‌ های رحمی وجود دارد را تنها با صرف هزینه عکس رنگی رحم متوجه شود. برخی از این اختلالات عبارت هستند از:

 • اختلال در آناتومی رحم زنان
 • نحوه قرارگیری لوله ‌های فالوپ
 • بررسی وضعیت درون رحم و بافت کامل آن
 • اختلالاتی مانند چسبندگی لوله‌های فالوپ
 • تشخیص وجود توده در درون رحم بانوان
 • مشخص شدن وجود فیبروئید در درون رحم بانوان
 • در برخی از موارد نیز از عکس رنگی رحم برای مشخص کردن نتایج جراحی استفاده می ‌شود.
 • مشخص شدن مواردی مانند انسداد لوله‌ های فالوپی زنان که ممکن است به دلیل عفونت و یا ابتلا به آلرژی اتفاق افتاده باشد.
 • ارزیابی کردن نتایج بستن لوله ‌های رحمی در طول عقیم سازی.
 • نتایج حاصل از استریلیزاسیون رحم بانوان
 • نتایج حاصل از باز کردن لوله‌های فالوپ که به علت عقیم سازی و یا ابتلا به یک بیماری بسته شده ‌اند.

چه کسانی نباید عکس رنگی رحم یا هیتروسپینوگرافی استفاده کنند؟

 اگر جز افراد زیر هستید، این آزمایش به شما توصیه نمی ‌شود.

 • بانوانی که باردار هستند.
 • بانوانی که دارای عفونت لگن هستند.
 • افرادی که دارای خونریزی شدید رحمی در طول فرایند جراحی هستند.
 • برای تشخیص بیماری‌هایی که از طریق رابطه جنسی، فرد به آن ها دچار شده است این روش کارایی ندارد.
 • افرادی که مبتلا به آلرژی و یا شرایط خاص پزشکی می‌باشند.

هیستروسالپینگوگرافی یا عکس رنگ رحم چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام عکس رنگی رحم متخصص رادیولوژی باید با استفاده از دستگاه رادیولوژی، پرتویی از نوع اشعه ایکس را به بدن بیمار بتاباند و سپس آن را توسط دستگاه آشکارساز ضبط کند. تصاویری که به این روش گرفته می ‌شوند بر روی مانیتور قابل نمایش و بررسی خواهند بود.

برای آزمایش HSG باید مواد کنتراست محلول در آب به درون حفره رحمی بدن بیمار تزریق شود تا اینکه منطقه مورد نظر برای عکسبرداری قابل رویت و روشن شود.

مواد کنتراست زا قادر هستند که تصاویر ایجاد شده را به صورت الکترونیکی روشن کنند و با استفاده از این روش، اعضای داخل رحم به راحتی با استفاده از روش‌ های رادیولوژیکی دیده شود.

تصاویر گرفته شده در فرایند عکس رنگی رحم را می‌توان درون کامپیوتر ذخیره کرد و در زمان مراجعات بعدی مورد استفاده قرار داد.

پزشک متخصص در کنار هیستروسالپنگوگرافی (HSG) از چه تجهیزاتی استفاده می‌کند ؟

تجهیزاتی که به منظور انجام هیسترسالپینگوگرافی مورد استفاده قرار می‌گیرد عبارتند از:

 • جدول رادیوگرافی
 • یک یا دولوله اشعه ایکس
 • دستگاه آشکارساز که در بالای جدول رادیوگرافی به صورت معلق نصب می ‌شود.
 • مانیتور
 • ذره بین

زن بیمار چگونه برای انجام آزمایش هیستروسالپینگوگرافی (HSG) آماده شود؟

 • کاری که افراد قبل از انجام معاینه باید انجام دهند ابتدا اطمینان از عدم بارداری است.
 • مرحله دوم مصرف آنتی بیوتیک ضروری است.
 • مراجعه فرد باید در روزهای هفتم تا سیزدهم شروع دوره پریودی باشد.
 • عدم خوردن و آشامیدن تا حداقل ۷ ساعت قبل از انجام معاینات اهمیت دارد.
 • همچنین پزشک برای پاک کردن روده فرد، یک ملین و یا یک انما را به بیمار تجویز می‌کند تا حفره‌ های رحمی بیمار به صورت واضح مشخص شود.

آزمایش HSG بر روی بدن زنان بیمار چگونه انجام می‌شود؟

 طریقه انجام عکس رنگی رحم بدون درد به شرح زیر می ‌باشد:

 • در ابتدا باید بیمار به پشت بر روی تخت معاینه دراز بکشد و زانوهای خود را به صورت خم و در حالت معاینه قرار دهد.
 • در مرحله دوم با استفاده از یک اسپکولوم دیواره واژن از هم باز می‌شود تا داخل رحم قابل ارزیابی باشد.
 • در مرحله سوم باید گردن رحم بیمار تمیز شود؛ سپس باید یک کانول یا کاتتر به همراه یک بالن وارد واژن بیمار شود.
 • کاتتری که در این مرحله مورد استفاده قرار می‌گیرد ماده کنتراست زا را تا درون رحم فرد، لوله‌های فالوپ و حفره صفاقی شکم حمل می‌کند.
 • در ۳۰ درصد مواقع ماده ای که به رحم فرد تزریق می ‌شود می‌تواند لوله‌های رحمی را باز کند و مشکل بیمار برطرف شود.
 • پس از تزریق مواد کنتراست با استفاده از اشعه ایکس، تصاویری توسط دوربین فلوروسکوپی از بیمار گرفته می ‌شود.
 • اگر اختلالاتی در بافت رحمی فرد وجود داشته باشد معمولاً عکس‌ها با تاخیر ۳۰ دقیقه یا بیشتر آماده می‌شوند در این صورت می‌توان سرنخ‌هایی از وجود ناهنجاری در رحم فرد به دست آورد و آنها را به پزشک متخصص زنان و زایمان ارائه کرد.
 • در برخی از موارد بیمار باید برای مشاهده واضح نمایه کمی تغییر وضعیت دهد.
 • زمانی که انجام تصویربرداری به صورت کامل انجام شد، سوند یا کاتتر از درون بدن فرد بیرون کشیده می ‌شود.
 • پزشک برای جلوگیری از عدم قرارگیری بیمار در معرض اشعه مادون قرمز از حداقل دوز تابشی استفاده می ‌کند.
 • پس از تشخیص اختلالات موجود در حفره‌های رحمی، روش‌های درمانی مربوط به آن آغاز می‌ شود.

مزایای استفاده از عکس رنگی رحم (آزمایش hsg) چیست؟

مزایایی که می‌توان برای انجام این آزمایش بیان کرد به شرح زیر هستند:

 • عکس رنگی رحم یک روش غیر تهاجمی است.
 • تقریباً هیچ عارضه ‌ای پس از انجام آزمایش hsg به سراغ بیمار نخواهد آمد.
 • انجام عکس رنگی رحم بدون درد بیشتر از ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول نخواهد کشید.
 • انجام هیستروسالپینگوگرافی به متخصص زنان و زایمان کمک می‌ کند تا ناهنجاری‌ های رحمی فرد را بشناسد و علل نازایی او را تشخیص دهد.
 • انجام عکس برداری از رحم در برخی از موارد باعث می‌شود تا انسدادهای موجود در لوله فالوپ به صورت کامل باز شود و فرد پس از انجام این روش باردار شود.
 • هزینه عکس رنگی رحم نسبت به سایر روش های تشخیصی پایین تر است.
 • عوارض جانبی جدی در این روش برای فرد به وجود نخواهد آمد.

محدودیت‌های استفاده از عکس رنگی رحم (هیستروسالپینگوگرافی) چیست؟

درست است که استفاده از عکس برداری از رحم کمک می‌کند تا ناهنجاری‌های موجود در لوله‌ها و دیواره رحم و ساختار لگن زنان به درستی تشخیص داده شود اما، محدودیت‌ هایی نیز در این روش وجود دارد که عبارتند از:

 • عکس رحم نمی ‌تواند علل عدم توانایی فرد برای اتصال تخمک بارور شده به دیواره رحم را تشخیص دهد.
 • هیستروسالپینگوگرافی نمی‌تواند تعداد غیر طبیعی اسپرم‌ ها را تشخیص دهد.

آیا گزینه دیگری به جای استفاده از آزمایش هیسترسالپینگوگرافی (HSG) وجود دارد؟

روش‌ های دیگری به جز عکس رنگی رحم با بیهوشی برای تشخیص علل ناباروری و اختلالات رحمی وجود دارد که عبارت هستند از:

 • لاپاروسکوپی: لاپاراسکوپی که با انجام بیهوشی عمومی در بدن فرد بیمار انجام می‌شود، یک روش جراحی است.
 • هیستروسکوپی Hysteroscopy: این روش یکی از معایناتی است که باعث می‌شود دید دقیقی از داخل رحم زنان به پزشک معالج ارائه شود.
 • سونو هیستروگرافی (Sonohysterography): از سونوگرافی داخل رحم در این روش استفاده می‌شود اما اختلالاتی که درون لوله فلوپ هستند با این روش قابل تشخیص نمی‌ باشند.

انجام هیستروسالپینگوگرافی یک روش ساده و امن برای بانوان است که اغلب موارد به آن ها توصیه می ‌شود. از طرفی هزینه عکس رنگی رحم در مقایسه با روش های گفته شده بسیار مقرون به صرفه است.

چند روز بعد از عکس رنگی رحم می‌توان رابطه داشت؟

بعد از انجام عکس برداری از رحم می‌توانید رابطه جنسی داشته باشید البته، انجام مقاربت در صورت خونریزی و لکه بینی نباید صورت بگیرد. افرادی که قصد بارداری دارند بهتر است یک ماه پس از انجام عکسبرداری، اقدام نمایند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر می ‌توانید با تیم پزشکی مرکز طب آزما ارتباط برقرار کنید.

خونریزی شدید بعد از عکس رنگ رحم طبیعی است؟

وجود لکه بینی به اندازه ۳ تا ۴ روز پس از انجام عکس رنگی رحم طبیعی است اما، خونریزی شدید خیر! و در این صورت باید با پزشک معالج خود مشورت کنید.

بهترین زمان انجام عکس رنگی رحم (HSG)

بهترین زمان انجام عکس رنگی رحم بدون درد، به مدت ۷ الی ۱۳ روز پس از شروع عادت ماهیانه است. البته دقت کنید که HSG باید زمانی انجام شود که شما پاک باشید. همچنین فرد باید از عدم بارداری خود مطمئن باشد.

عوارض انجام عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی)

اگر فرد مراجعه کننده، به یک مرکز تخصصی برای انجام عکس برداری مراجعه نماید، می ‌توان گفت که هیچگونه عارضه جدی جانی برای او به وجود نخواهد آمد اما، اگر فرد انجام این کار را به هر مرکزی با هر نوع تیمی بسپارد ممکن است با عوارض زیر روبرو شود:

 • واکنش‌های آلژیک به ماده حاجب.
 • عفونت کردن رحم و لوله‌های فالوپ.
 • احتمال آسیب دیدگی به رحم.
 • احتمال سوراخ شدن جداره بافت رحم.